Veilinghuis Sotheby's. Sotheby's veiling - het "boek" dat begint met de persoonlijke bezittingen van Graaf bij Sotheby's

Sotheby's werd opgericht door boekhandelaar Samuel Baker, die in 1744 in Londen zijn eerste veiling hield en de eerste boekencatalogus tegen een vaste prijs publiceerde. In 1754 opende Baker een permanente veilingzaal. Een eeuw lang specialiseerden Baker en zijn opvolgers zich uitsluitend in boeken en waren zij de organisatoren van de veilingen van alle beroemde bibliotheken, waaronder die van de Prins van Talleyrand, de hertogen van York en Buckingham, en de bibliotheek van Napoleon, die de keizer meenam. hem in ballingschap naar Sint-Helena.
In 1778 ging het bedrijf over naar Baker's neef John Sotheby, wiens erfgenamen het bedrijf meer dan 80 jaar leidden. Sinds 1778 werd het bedrijf bekend als Sotheby's. Gedurende deze periode breidde het bedrijf zijn activiteiten uit naar de verkoop van gravures, munten, medailles en ander antiek, maar de hoofdactiviteit bleef de boekhandel.
Er was een onuitgesproken overeenkomst waarbij meubels en schilderijen naar Christie's werden gestuurd, die alle boeken aan Sotheby's toewees. Het werd in 1913 kapot gemaakt door de verkoop van " Portret van een man"Frans Hals, verkocht voor een voor die tijd goede prijs van 9000 pond sterling. En in 1917 was er een grote verkoop, voor het eerst inclusief schilderijen, meubels en prenten. In 1955 opende het bedrijf een vertegenwoordigingskantoor in New York, en in 1964 accepteerde het een meer vooruitstrevende beslissing om het veilinghuis Park-Burnet, het grootste veilinghuis in de Verenigde Staten gespecialiseerd in kunstwerken, over te nemen en eigendom te worden van Sotheby's. veilinghuis Park-Burnet heeft een sleutelpositie ingenomen op de snelgroeiende Noord-Amerikaanse markt voor de verkoop van impressionistische en modernistische schilderijen.
Sotheby's was een gesloten 'club' waar alleen aristocraten werk konden krijgen. Aan het begin van de jaren 80 van de twintigste eeuw ging Sotheby's praktisch failliet. In 1983 werd Sotheby's verkocht aan de Amerikaanse ondernemer A. Alfred Taubman, de eigenaar van een grote winkelketen. Tegenwoordig heeft Sotheby's meer dan 100 kantoren over de hele wereld, waaronder een vestiging in Moskou. In 2000 werd Sotheby's het eerste internationale kunstveilinghuis dat online veilingen hield. Een van de meest interessante kavels die online worden verkocht, is de eerste afdruk van de Onafhankelijkheidsverklaring (meer dan $ 8 miljoen).

Christie's

Veilinghuis Christie's werd op 5 december 1766 in Londen opgericht door antiquair James Christie. Momenteel is Christie's het grootste veilinghuis ter wereld. 1.800 medewerkers, 116 veilinghuisfilialen in 42 landen; de grootste vestiging is gevestigd in New York.
Elk jaar houdt Christie's meer dan 1.000 veilingen met een omzet van meer dan $2 miljard. Het hoofdkantoor van het veilinghuis bevindt zich aan King Street in de prestigieuze wijk St James's, op 100 meter van St James's Palace - de huidige residentie van de leden koninklijke familie. In het bijzonder woont de troonopvolger, Prins Charles, in St. James's Palace. In 1975 werd een extra kantoor geopend in South Kensington.

Veilinghuis Drotheum

300 jaar na de oprichting is het Dorotheum, opgericht in 1707, het grootste veilinghuis in Midden-Europa, het grootste in het Duitstalige gebied en een van de toonaangevende veilinghuizen ter wereld.

Het Dorotheum organiseert ongeveer 600 veilingen per jaar en ruim 100 specialisten zijn aanwezig op meer dan 40 afdelingen.

Traditie, de kennis en marktervaring van onze specialisten, persoonlijke service, een breed aanbod en een internationale blik: dat waarderen onze klanten aan het Dorotheum.

Het Dorotheum werd meer dan 300 jaar geleden opgericht, zet vandaag de dag zijn succesvolle koers voort en kent een omzetstijging. Het voortbouwen op de lijst van internationale contacten is een van de belangrijkste aandachtspunten van haar activiteiten. Enkele van de belangrijkste internationale kantoren bevinden zich in Brussel, Düsseldorf, München, Rome en Milaan.

Vergulden Veilingmeesters

Online verkoopcatalogi & informatie. Beeldende kunst, meubels, glas, keramiek, verzamelobjecten, militairen, aardewerk, sieraden, speelgoed, vloerkleden, tapijten, zilverplaatje. Kantoor in: Leicester - Verenigd Koninkrijk

Karl & Faber Kunstauktionen

Het traditionele internationale veilinghuis, opgericht in 1923, is gespecialiseerd in oude meesters, 19e-eeuwse, moderne en hedendaagse kunst, namelijk schilderijen, aquarellen, tekeningen, prenten en beeldhouwwerken. Kantoor in: München - Duitsland

Bali Veilinghuis, Bali Muzayede

Bali Muzayede, veilinghuis in Turkije. 19e Oosterse schilderijen, Turkse schilderkunst, 19e-eeuwse antieke meubels en voorwerpen, waaronder zilver en Ottomaans antiek. Kantoor in: Istanbul - Turkije

Troostwijk Veilingen en Taxaties

Sinds 1930 is Troostwijk Veilingen het toonaangevende bedrijf voor succesvolle industriële verkopen via onderhandse onderhandelingen, aanbestedingen of openbare (online) veilingen in heel Europa. Kantoor in: Amsterdam - Nederland - Europa

Veilinghuis Ruetten

Veilingen en verkopen. Verzamelobjecten voor antiek en reproductiemeubels, prenten van schilderijen, zilver, porselein (Meissen enz.), keramiek, glazen, fijne carbets, sieraden, beeldende kunst. Forstinning - München - Duitsland

Het herfstseizoen is begonnen bij veilinghuis Sotheby's. Foto door Pavel Terechov

Het veilinghuis Sotheby's was donderdagavond uitverkocht - ze verkochten Pablo Picasso, Vincent Van Gogh en de Sovjet-oprichter abstracte kunst Kazimir Malevitsj. Onder de kopers bevonden zich waarschijnlijk miljardairs uit Rusland en andere post-Sovjetlanden. Op veilingen waar werken van oude meesters worden verkocht en Europese schilderkunst In de 19e eeuw kopen ze traditioneel ongeveer een derde van de kavels. In de zaal zaten naast dames in couture en heren met strikjes ook gewone stervelingen: regelmatig krijgen zij de kans om kunst te bewonderen voordat deze in de collecties van de rijken en beroemdheden belandt.

Veilinghuis Sotheby's in New York verkoopt al meer dan 250 jaar schilderijen. verschillende tijdperken en routebeschrijving, sieraden, meubels, verzamelwijn en zelfs auto's. En de kunstmarkt is niet bang voor crises of sancties. Sotheby's verdiende alleen al in de eerste zes maanden drie miljard zevenhonderd miljoen dollar; tegen 2016 is het bedrijf van plan zeven miljard dollar op te halen.

In het heilige der heiligen van de kunst

Het is hier gebruikelijk om rijke klanten al vanaf de deur te begroeten. De glimlachende portier zal zeker "Welkom bij Sotheby's" zeggen en de deur openen. De meisjes wachten al op gasten op de eerste verdieping. “Kom alsjeblieft naar de tweede verdieping”, begroet de langbenige dame in het zwart. Bij de registratiebalie ontvangt de bezoeker een speciaal kenteken, dat hij vervolgens op het juiste moment op de veiling omhoog zet.

De veiling vindt plaats in een speciale hal op de zevende verdieping, maar eerst is er champagne. De obers boden “Proseco” aan, iemand vroeg naar sterkere dranken, maar die waren er niet. Small talk is een verplicht onderdeel van het evenement.

Sommigen bespreken heftig kunstnieuws, anderen roddelen over sterren. 'Woody Allen kwam gisteren, heb je het gezien?' - zegt de grijsharige man tegen zijn vriend.

Er komen echt sterren naar Sotheby's. Twee jaar geleden verkocht popdiva Madonna hier het schilderij ‘Three Women at a Red Table’ van Fernand Léger voor zeven miljoen dollar. En ooit kocht ik het voor slechts drie. Ze zeggen dat de zanger in ruil voor Leger iets uit de verzameling oude meesters heeft verworven.

Internationaal directeur Russische kunst bij Sotheby's Jo Vickery kwam speciaal voor Malevich vanuit Londen naar New York. Ze stelt het Forum voor aan de veilingmeester en gastheer van de avond, Henry Wyndham. “We beginnen binnenkort. Schiet op”, nodigt hij uit.

Internationaal directeur Russische kunst bij Sotheby's Jo Vickery kwam voor Malevich naar New York. Foto door Pavel Terechov

Van Gogh, Picasso, Malevitsj

In de zaal konden nauwelijks alle gasten passen. Er waren er ongeveer 250, de online biedingen niet meegerekend. Het publiek was bont: dames met hoeden, elegante heren in clubjasjes, en sommigen in vrijetijdskleding. De meeste mensen zijn geen rijke kunstliefhebbers, maar hun agenten. Er zijn experts die de verkoopprijs in de catalogus noteren, en zelfs toeschouwers - ook gewone stervelingen mogen Sotheby's binnengaan om de kunst te bewonderen.

Ruim tweehonderd mensen kwamen naar de avondveiling bij Sotheby's in New York. Foto door Pavel Terechov

De presentator, Henry Wyndham, leek op een dirigent, alleen had hij in plaats van een stokje een hamer in zijn handen, waarmee hij op de preekstoel sloeg. Zodra Henry's baritonstem werd gehoord, viel er een doodse stilte in de zaal.

De initiële prijs van elk lot werd weergegeven op een elektronisch bord en de kunstvoorwerpen zelf verschenen op een roterende carrousel. Ik heb ze geïntroduceerd onberispelijke mensen in zwarte schorten en witte handschoenen. De passies warmen op, de prijzen zijn serieus: vijf, tien, twaalf miljoen dollar. Henry Wyndham vraagt ​​om een ​​glas water en grapt: “Denk goed na terwijl ik drink.” Een van de eerste intriges van de avond: het schilderij ‘Mystical Suprematism’ van de Sovjetkunstenaar Kazimir Malevich. De startprijs voor dit zwarte kruis op een rood ovaal bedraagt ​​$35 miljoen. Letterlijk een moment later geeft iemand nog een half miljoen. De veilingmeester is niet onder de indruk, pauzeert en zegt: “Ik zal nog lang moeten wachten.” In totaal werd het canvas, rekening houdend met alle belastingen, gekocht voor $ 37,8 miljoen.

Verkoop van schilderij van Kazimir Malevich “Mystiek Suprematisme”. Foto door Pavel Terechov

Vincent van Gogh zorgde voor meer opwinding. Het bieden duurde ruim vijf minuten. Het schilderij ‘Landscape Under a Stormy Sky’ bracht 54 miljoen dollar op. Het duurste kavel op de veiling wordt bewaard voor het einde van de veiling. De presentator zei “Picasso”, de zaal werd luidruchtig. Het schilderij "Cabaretzanger" werd geschilderd door de 19-jarige Picasso in Parijs. Het doek toont een naakte vrouw met donker haar. Voor de gemiddelde persoon lijkt de zangeres geen erg aantrekkelijke cabaretier, maar de kopers vonden haar erg leuk. Er begon een echte strijd om het lot; de veilingmeester herhaalde meer dan eens: “Je hebt de laatste kans.” De nieuwe eigenaar betaalde 67,5 miljoen dollar voor ‘The Cabaret Singer’.

Russisch spoor

“De avond was een succes”, vatte Jo Vickery in perfect Russisch samen voor “Forum”. Volgens de deskundige, die de taal leerde uit liefde voor de kunst, hoorden deze veilingen er ook bij groot aantal Russische kopers. “Voor ons was het niet eens een grote verrassing. We zijn op de hoogte van de economische en politieke situatie in Rusland, maar de Russen zijn nog steeds grote verzamelaars en verzamelen graag kunst”, voegde Vickery eraan toe.

Na de veiling gingen de kopers snel vol goede moed naar huis. In totaal hebben ze voor deze transacties uitgegeven$ 726 miljoen.

Veel kopers komen niet zelf naar de veiling, maar ruilen via vertegenwoordigers voor kunstwerken. Foto door Pavel Terechov

Bij Sotheby's is het niet gebruikelijk om te vertellen wie de kunstwerken heeft gekocht en waar ze terecht zullen komen. Kopers worden vaak niet alleen miljonairs, maar ook musea, maar Russische kopers zijn particulieren, merkt Vickery op.

Die avond werd ook de collectie van het voormalig hoofd van het veilinghuis verkocht -Alfred Taubman . Zijn biografie is een boek waardig. De miljardair verdiende een fortuin met onroerend goed, maar ging in 2001 de gevangenis in wegens samenzwering met een ander veilinghuis, Christie's, en het oplichten van klanten. Na tien maanden gevangenisstraf nam hij ontslag en in april van dit jaar overleed hij daarna langdurige ziekte. De collectie, waaronder Albrecht Durer, Raphael, Pablo Picasso, Amadeo Modigliani en Jasper Johns, werd door de erfgenamen verkocht. Kopers hebben er al interesse in getoond.

En ik denk dat de Russen de eerste plaats op deze lijst zullen innemen en geïnteresseerd zullen zijn in dergelijke werken”, deelt Mikhail Kamensky, algemeen directeur van het Russische vertegenwoordigingskantoor van Sotheby’s, zijn voorspellingen.

De Russische miljardair Alisher Usmanov werd in het verleden op veilingen gesignaleerd. In september 2007, aan de vooravond van de veiling, kocht hij bij Sotheby’s de collectie Russische kunst van de beroemde muzikant Mstislav Rostropovich en zijn vrouw - operazangeres Galina Visjnevskaja. De collectie schilderijen, porselein en zilver zou voor 30 miljoen dollar worden verkocht, maar Usmanov betaalde twee keer zoveel alleen al om de collectie terug te laten keren naar Rusland. De miljardair presenteerde het aan het Konstantinovsky-paleis in Sint-Petersburg. Hoe vaak Alisher Usmanov deelneemt aan veilingen is onbekend. “Forum” heeft contact opgenomen met de miljardair, maar op het moment van publicatie van het artikel hadden wij nog geen reactie ontvangen.

Een andere Russischsprekende kenner van wereldmeesterwerken is de Kazachse zakenman Nurlan Smagulov. Dit jaar kocht Smagulov bij Sotheby’s het bas-reliëf ‘Vrouwen met een papegaai’ van de Franse beeldhouwer Fernand Léger. De prijs is niet precies bekend, maar we hebben het over enkele miljoenen dollars. Veel Russische kopers nemen deel aan veilingen via buitenlandse bedrijven, om je naam niet aan de hele wereld bekend te maken, legt Kamensky uit.

Russen zijn de duidelijke favorieten onder kopers. Het gaat vooral om particuliere verzamelaars die tussen Rusland en het Westen wonen. We zien vandaag geen crisis. Misschien zullen miljonairs niet zo hard onderhandelen”, zegt een vertegenwoordiger van Sotheby’s in Rusland.

Algemeen directeur van het Russische vertegenwoordigingskantoor van Sotheby's Mikhail Kamensky heeft er vertrouwen in dat Russische kopers ondanks de crisis altijd aan veilingen zullen deelnemen. Foto uit persoonlijk archief

Kopers en toeschouwers: wie komt er naar de veiling?

Iedereen kan gratis deelnemen aan de veiling bij Sotheby's door te presenterenID-kaart . De bedrijfswebsite heeftevenementen kalender , worden er meerdere keren per maand veilingen gehouden. Als toeschouwer kunt u 's avonds vrij de ochtend- of lunchveilingen bijwonen, het aantal zitplaatsen is beperkt en er wordt voorrang gegeven aan kopers. Maar er zijn momenten waarop er plaatsen over zijn, zodat iedereen de kans heeft om binnen te komen; je hoeft alleen maar Sotheby’s te bellen en te vragen naar de beschikbaarheid van gratis kaartjes.

Oksana Ganzhara, een inwoner van Brooklyn, bezoekt voor het derde jaar op rij veilinghuis Sotheby's. Foto uit persoonlijk archief

Oksana Ganzhara uit Brooklyn doet dit regelmatig. "Vrienden maken al een grapje en zeggen dat je miljonair bent geworden", zegt Oksana glimlachend. Ze houdt van kunst, vooral impressionistische en modernistische schilderijen, en van wijncollecties. “Om te zien hoe mensen rustig miljoenen weggooien! Het is gewoon gaaf om deze veilingen in het echt te zien”, deelt Oksana haar indrukken. Dit jaar heeft de inwoner van New York de veiling al bezocht en verschillende pre-veilingtentoonstellingen bezocht. “Je kunt naar Sotheby’s komen alsof je naar een museum gaat, ik heb mijn vrienden hier al uitgenodigd. En een foto maken met het meesterwerk van Picasso, kan dat ergens anders?” – Oksana verheugt zich.

Maar Sotheby's vertrouwt uiteraard vooral op rijke kopers, voor wie een speciale afdeling bestaat.

Een paar maanden voor de start van de handel bellen zijn medewerkers hun vaste klanten en sturen ze uitnodigingen. Voor sommigen organiseren ze aankomst, ontmoeting op de luchthaven, hotelaccommodatie en individuele excursies.

Een verplicht onderdeel van het programma zijn voorveilingfeesten voor een select gezelschap. Klanten kunnen het kavel waarin ze geïnteresseerd zijn bekijken voordat ze bieden en er zeker van zijn dat ze de juiste keuze maken. “Iedereen kan echter een potentiële koper worden op de veiling. Je moet je registreren op de website van Sotheby’s”, zegt Mikhail Kamensky.

Onder de formaliteiten bevindt zich een uittreksel uitbankrekening . Alle informatie is beschikbaar op Russische taal . Vereisten voor het beschikbare bedrag variëren.Dit hangt natuurlijk af van wat de klant van plan is te kopen”, merkt Mikhail Kamensky op.

Het veilinghuis hanteert vertrouwelijkheid; namen worden alleen op verzoek van de kopers zelf bekendgemaakt.

Hoe de veiling werkt

Sotheby's biedt allerlei soorten hulp aan kunstverkopers:Vóór de veiling besteedt hij enkele maanden aan het maken van een catalogus, het selecteren van foto's en het organiseren van tentoonstellingen. Indien gewenst kan het veilinghuispersoneel een reclamestrategie ontwikkelen en de collectie promoten, inspectie, opslag en transport organiseren.

Het veilinghuis houdt zo veel van zijn klanten dat het het lot zelf koopt als niemand het item tegen de afgesproken prijs koopt. Joe Vickery merkt op dat voor het gemak van de klanten, zelfs in het Sotheby's-gebouw zelf, alles tot in het kleinste detail is doordacht. “We hebben hier een zeer goede kavelopslag. Je ziet hoge deuren. Ze zijn geïnstalleerd voor enorme schilderijen’, laat ze zien. Het gebouw heeft een alarmsysteem en elke beweging wordt geregistreerd door microscopisch kleine camera's. Gasten merken er niets van.

Iets kopen op de veiling van het beroemde veilingbedrijf Sotheby's wordt beschouwd als zowel een teken van bijzondere respectabiliteit als een garantie voor serieuze investeringen. De jaaromzet van Sotheby's bedraagt ​​​​meer dan een miljard dollar, en tot haar klanten behoort de hele wereldelite.

Tegenwoordig is de handel in kunstwerken winstgevend, prestigieus, veelbelovend en zo briljant verhaal Sotheby's is een les in hoe u correct zaken kunt doen. Er zijn geen beperkingen op de export van artistieke meesterwerken uit Groot-Brittannië, in tegenstelling tot andere landen. Daarom verplaatsen unieke kunstwerken zich gemakkelijk naar nationale en particuliere collecties in Europa en Amerika. Spectaculaire optredens ter waarde van miljoenen dollars worden opgevoerd in Londen op de elegante New Bond, of in New York op de respectabele Avenue York. Samen met veilinghuis Christie's bezet het 90% van de wereldmarkt voor veilingverkoop van antiek en kunstvoorwerpen.

Verhaal

En het begon allemaal meer dan 200 jaar geleden in Londen. De geboortedatum van het beroemde huis wordt verondersteld 1744 te zijn, en de oprichter is Samuel Baker. Hij begon in de boekenhandel. In die tijd was het kopen van boeken populair bij verzamelaars en rijke mensen. Hele bibliotheken werden vrijwillig gekocht, vaak na het overlijden van de eigenaar. Op deze veilingen verdiende Baker snel geld. In 1767 was Baker's partner George Lee, een man met een reputatie als briljant veilingmeester. Toen begon Samuels neef, John Sotheby's, bij het bedrijf te werken. Na de dood van Baker in 1778 werd de erfenis onder deze partners verdeeld en werd het bedrijf bekend als Sotheby's. Hiertoe Tegen die tijd was ze al begonnen met de handel in gravures, munten en ander antiek.

In 1917 verhuisde het bedrijf van Wellington Street naar 34/35 New Bond, in het centrum van Londen, waar het tot op de dag van vandaag nog steeds gevestigd is. Bij de ingang van de nieuwe residentie van het bedrijf werd een zwarte basaltfiguur van de Egyptische godin Sekhmet geïnstalleerd, nu een symbool van Sotheby's. Tot op de dag van vandaag herbergen deze gebouwen prachtige veilingzalen voor grote en kleine verkopen van kunstwerken en curiosa.

De helderste pagina in de geschiedenis van het beroemde huis wordt geassocieerd met de naam van regisseur Peter Wilson. Zijn enorme energie en commerciële gevoel hielpen hem om machtige concurrenten (waaronder CHRISTIE'S) voor te blijven: hij was de eerste die de vooruitzichten van de buitenlandse kunstmarkt op prijs stelde De eerste keer slaagde hij erin hun schilderijen in dure kavels te verkopen. De volgende stap op weg naar triomf: de oprichting van een filiaal in New York in 1955. Vervolgens werden er filialen geopend in Parijs, Los Angeles, Zürich, Toronto, Melbourne, München, Edinburgh , Johannesburg, Houston, Firenze.

Meest succesvolle verkoop

In 1980 overtrof in New York de veilingprijs van een beroemd schilderij van de Engelse kunstenaar Turner alle voorgaande en bedroeg 6,4 miljoen dollar. In 1985 voor “Landschap met opkomende zon» Van Gogh ontving 9,9 miljoen dollar. In 1969 werd in Zürich de eerste Europese sieradenveiling van de Zwitserse vestiging van Sotheby's gehouden, en in 1976 werd voor het eerst $ 1.090.000 ontvangen voor een enkele edelsteen: de beroemde roze diamant. Een van de nieuwste sieradenhits in Genève waren de producten van het Russische bedrijf Faberge. Het verbazingwekkende Apple Blossom-ei werd in 1996 bij Sotheby's verkocht voor 1.433.500 Zwitserse frank.

Tot de “hoogtepunten” van het seizoen 1990 behoren de verzameling van Greta Garbo – $20.900.000, het landschap van Constable “The Dam” – 10.780.000 pond, het handgeschreven Bestiarium van de hertog van Northumberland (een encyclopedie van de dierenwereld van de 13e eeuw) - 2.970.000 pond.

Russische tak

De oprichting van de Russische vestiging was een nieuwe belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling van het beroemde huis. Tegenwoordig bekleedt Sotheby's een leidende positie op de wereldmarkt. Dit betekent regelmatige, twee keer per jaar (juni, december, dit jaar zijn de decemberveilingen verplaatst naar oktober) veilingen in Londen en periodiek in andere branches, evenals een aanzienlijk groter aantal kavels dan concurrerende bedrijven. De handel in oude Russische kunst wordt als een veelbelovend gebied beschouwd, maar bedraagt ​​tot nu toe niet meer dan 1% van de totale omzet van het bedrijf.

Halverwege de jaren zeventig ontstond er commerciële belangstelling voor Russische kunst op de westerse markt, maar in 1984 begonnen er regelmatig veilingen, waarin zowel de artistieke als commerciële waarde van de werken van Russische schilders werd erkend. In 1988 hield Sotheby's zijn eerste veiling in Moskou, die nog steeds als sensationeel wordt beschouwd omdat er recordprijzen voor hedendaagse kunst werden getoond. Het hoogtepunt van de commerciële belangstelling was echter in 1989. De zaken gingen, vergeleken met de vanafprijs, met een enorme marge weg. Het gevolg van deze veilingen was een ware bloei in de Russische avant-garde. Een voorbeeld hiervan is een half miljoen pond sterling voor het werk van L. Popova of $800.000 voor een landschap van A. Exter. Tegelijkertijd stegen de prijzen voor schilderijen van Russische realisten uit de 19e eeuw en schilders uit de ‘World of Art’ sensationeel, vertienvoudigd.

Nu is het aantal kopers uit Rusland aanzienlijk gegroeid: particulieren, commerciële galerijen en banken zijn in het spel gekomen, die vooral kopen schilderij XIX eeuw. Onder de spraakmakende verkopen van de afgelopen periode (1995) kan men 'Portret van Aurora Demidova' van K. Bryullov noemen, waarvoor ze probeerde te vechten Tretjakovgalerij. Spectaculaire prestaties eindigde in het voordeel van Galina Vishnevskaya. Met een startprijs van 60.000 pond sterling ging het meesterwerk voor $ 189.500 naar de beroemde eigenaar van een verzameling Russische kunst.

Hedendaagse

Nu verkoopt het veilinghuis jaarlijks ongeveer 250 duizend kunstwerken over de hele wereld. Het bedrijf laat de traditionele tweedehandsboekenrichting niet varen en verkoopt sieraden. Daarnaast houdt Sotheby's zich bezig met de verkoop van grond en onroerend goed. De omzet van het veilinghuis bedraagt ​​jaarlijks 135 miljoen pond.

Trouwens, Galina Vishnevskaya werd deelnemer aan een van de laatste schandalen die uitbraken bij Sotheby's. De collectie Rostropovitsj-Vishnevskaja: kunstwerken uit de 18e tot de 20e eeuw, schalen, porselein, zilver, meubels (alle 450 kavels) werd nog vóór de veiling begon door de beroemde Russische zakenman Alisher Usmanov aangekocht voor 36 miljoen pond sterling. In september van dit jaar werd in Hong Kong een ring met een felblauw geslepen diamant van zes karaat verkocht voor een recordbedrag en ging voor acht miljoen dollar onder de hamer;

Nieuws

Op 14 november zal veilinghuis Sotheby's in Genève (Zwitserland) een van 's werelds grootste diamanten verkopen. De veilingorganisatoren zijn van plan om $12-16 miljoen te verdienen voor de steen met een gewicht van 84,37 karaat. De winnaar van de veiling heeft het recht om de kleurloze, kristalheldere en onberispelijk gepolijste symmetrische steen een naam te geven met zijn eigen naam of ter ere van een geliefde.

Op 11 december wordt het Oscarbeeldje dat in 1941 werd uitgereikt voor Orson Welles' film Citizen Kane in New York te koop aangeboden. De organisatoren van de veiling hopen voor dit kavel 800 duizend tot 1 miljoen 200 duizend dollar te verdienen. De kosten van het beeldje worden beïnvloed door het feit dat het de enige Oscar was die werd toegekend aan de film Citizen Kane, een film die wordt beschouwd als een van de beste in de filmgeschiedenis. De prijs ging vervolgens naar de makers - voor het beste script.

Op 11 maart 1744 veilde Samuel Baker in Londen enkele honderden zeldzame en waardevolle boeken uit de bibliotheek van de geachte Sir John Stanley. Deze gebeurtenis wordt officieel beschouwd als de oprichtingsdatum van het veilinghuis Sotheby's . We kunnen gerust zeggen dat het eerste lot in de geschiedenis van Sotheby’s voor die tijd voor een goede prijs werd verkocht: de boeken werden voor enkele honderden ponden verkocht.

; ;

Sindsdien zijn bijna 270 jaar verstreken en vandaag de dag wordt Sotheby's met recht beschouwd als een van de grootste en meest gerespecteerde veilinghuizen ter wereld. Het voert handel in Londen, Parijs, New York en Hong Kong, en heeft ongeveer 100 vertegenwoordigingen in meer dan 40 landen. De naam van dit huis wordt geassocieerd met constante stabiliteit en respectabiliteit. Maar zelfs hier, in de wereld van tradities en strikte regels, maakt de tijd zijn eigen aanpassingen. Het zou niet erg overdreven zijn om te zeggen dat de afgelopen decennia bij Sotheby’s zijn verstreken onder het motto ‘Russische seizoenen’.

Elk jaar groeit het aantal “Russische kavels” dat te koop wordt aangeboden: schilderijen, beeldhouwwerken, serviesgoed, sieraden, foto's, boeken en manuscripten. De wereld herinnert zich de vergetenen en leert nieuwe namen van onze meesters. Er begon een stabiele vraag te ontstaan ​​naar schilderijen van kunstenaars als Ivan Aivazovsky, Vasily Vereshchagin, Konstantin Korovin, Mikhail Larionov, Pyotr Konchalovsky, David Burliuk en vele anderen, wat nog maar 15-20 jaar geleden moeilijk te geloven was.

"Russisch fenomeen" werd zo interessant en belangrijk dat het veilinghuis Sotheby's in New York een Russische afdeling oprichtte, die wordt geleid door mijn gesprekspartner van vandaag, Sonya Bekkerman.

Sonya Bekkerman leidt sinds 2004 de afdeling Russische schilderkunst en is een van de grootste en meest gezaghebbende experts op het gebied van de Russische schilderkunst in het Westen. Door haar werk aan het hoofd van de Russische afdeling kon Sotheby's ontvangen de afgelopen jaren meer dan $300.000.000.

Met dank aan mevrouw Beckerman, vele zeldzame en unieke werken Russische meesters. Deze omvatten meesterwerken als het schilderij 'Visie St. Sergius” van Michail Nesterov, drie prachtige werken van Boris Grigoriev, “Parelmoskee in Delhi” van Vasily Vereshchagin, en het schilderij “Straat in Moskou” van Natalia Goncharova.

Let op, juni 2013 - vandaag verliet Sonya Beckerman Sotheby's voor haar eigen bedrijf. Laten we haar wensen Succes! Maar wat ze in haar interview vertelt, blijft interessant, relevant en informatief.

-Mevrouw Bekkerman, niet veel van onze lezers zijn naar grote veilingen geweest. Kunt u ons vertellen hoe Sotheby’s is georganiseerd, hoe de te koop aangeboden collecties worden geselecteerd en samengesteld, en hoe men op deze veiling naar de veiling kan komen?

Ons werk begint wanneer een persoon of organisatie contact met ons opneemt, iets wil verkopen waarvan zij denken dat het interessant is, of zelfs maar wil weten wat de kosten hiervan zijn. In dit geval nemen zij contact op met onze vertegenwoordiger, en dit kan op welke manier dan ook: telefonisch, persoonlijk of zelfs per e-mail. Onze specialist maakt kennis met het aangeboden object, bestudeert de details, doet onderzoek, doet navraag en stelt vast of dit object daadwerkelijk op onze veiling verkocht kan worden. Het is belangrijk om te bepalen of het interessant zal zijn voor degenen die gewoonlijk onze klanten zijn.

Er zijn bepaalde criteria voor een dergelijke beslissing, maar vaak is de persoonlijke mening van een specialist, gebaseerd op zijn ervaring en intuïtie, belangrijk. Vervolgens dient er een gesprek plaats te vinden tussen onze vertegenwoordiger en de verkoper zelf, indien zij akkoord gaan wordt dit kavel in de veiling opgenomen.

Wij zorgen ervoor dat dit object op de veiling wordt afgeleverd, gefotografeerd, ter beoordeling aangeboden en uiteindelijk te koop wordt aangeboden. Het belangrijkste is dat deze hele procedure voor alle objecten hetzelfde is, ongeacht of het lot €500 of €5.000.000 waard is.

Daarnaast denk ik dat het voor uw lezers interessant zal zijn dat alle kavels een week voor de veiling ter bezichtiging en inspectie worden aangeboden. Iedereen is welkom om een ​​kijkje te komen nemen, onze veilingen staan ​​open voor alle geïnteresseerden. Door zich te registreren en een kort verificatieproces te doorlopen, kan iedereen deelnemen aan de veiling. Alles kan in één dag worden gedaan.

Daarnaast organiseert Sotheby's tentoonstellingen van bijzondere en unieke items die op onze veiling worden verkocht. Ze vinden over de hele wereld plaats en ik raad aan ze te bezoeken, je kunt absoluut verbazingwekkende dingen zien.

-Wie zijn de klanten van Sotheby's?

– Deze vraag is zowel gemakkelijk als moeilijk te beantwoorden. Onze klanten zijn nu mondiaal van aard en dat betekent dat ik veel tijd doorbreng in vliegtuigen en op luchthavens! De hedendaagse verzamelaars zijn niet beperkt door hun locatie: een verzamelaar in Azië kan een stuk in Londen kopen om ervan te genieten in zijn appartement in New York.

– Hoe schat u de waarde van een item dat ter veiling wordt aangeboden?

Wanneer we een beoordeling vóór de verkoop uitvoeren van een bepaald artikel, of het nu een schilderij of een sieraad is, vertrouwen we op een aantal factoren, waaronder: de prijzen die in het verleden voor soortgelijke artikelen zijn betaald, de huidige stand van de markt en de werkelijke staat van het artikel. Wat ik zeg is uiteraard slechts een schematische structuur van het proces. In feite voeren we nauwgezet werk uit, waarbij we al onze inspanningen bundelen. Ik werk nauw samen met collega's over de hele wereld om de realistische waarde van elk kavel zo nauwkeurig mogelijk te bepalen. Dit is zowel belangrijk voor het aantrekken van potentiële kopers als voor het verkrijgen van interessante kavels voor verkoop.

Een veiling is een zeer complexe aangelegenheid; de kleinste nuances en omstandigheden kunnen een rol spelen tijdens het bieden. Een veiling is altijd een verrassing en improvisatie; het is bijna onmogelijk om met zekerheid te zeggen wat er op een veiling zal gebeuren. Elke veiling brengt een bepaalde verrassing met zich mee - vaak gaan dingen die voor het eerst op de veiling komen of weinig bekende dingen voor enorme sommen geld. Soms gebeurt het tegenovergestelde en vindt wat het meest interessante kavel lijkt, niet de “juiste” koper. Dan gaat de boel relatief goedkoop. Maar dit gebeurt niet vaak...

-Schilderijen, beeldhouwwerken, sieraden of huishoudelijke artikelen: wat wordt het vaakst verkocht op de veiling van Sotheby's?

Over het algemeen zijn schilderijen onze meest frequente en grootste verkoper, maar beeldhouwkunst en decoratieve kunst vertegenwoordigen ook een groot segment van de markt en worden vaak voor zeer hoge prijzen verkocht.

Op een van de recente veilingen was het meest gewilde en waardevolle kavel bijvoorbeeld een zeldzame lapis lazuli vaas met gouden poten in de vorm van dolfijnen van Faberge. Ze ging voor $ 115.500 in de voorverkoop deskundige beoordeling 50-70 duizend dollar.

Ook werd op een recente veiling grote indruk gemaakt door de unieke "Kara Table" - een meesterwerk van Italiaans micromozaïek met een tafelblad van Gioachino Barberi, gemaakt naar een aquarel van Alexander Orlovsky voor het Russische keizerlijke hof. Het was een geweldige tentoonstelling, een echt kunstwerk - de stukjes van het mozaïek zijn zo klein dat ze alleen van heel dichtbij te zien zijn, en het kleurenschema is zo rijk en verzadigd dat je gewoon niet kunt geloven dat dit is een mozaïek en geen schilderij.

-Diamanten – eeuwige waarden, worden zeldzame diamanten vaak te koop aangeboden bij Sotheby’s?

Natuurlijk kan niet worden gezegd dat er vaak unieke diamanten te koop worden aangeboden; het verschijnen van zo'n lot is altijd een gebeurtenis. Maar natuurlijk verkoopt Sotheby's zeer zeldzame, mooie en dure edelstenen, diamanten en sieraden. Bovendien verkopen we ze zowel via ons retailnetwerk, Sotheby’s Diamonds, als via onze sieradenveilingen, die het hele jaar door worden gehouden in onze handelsvloeren in Genève, Londen, Hong Kong en New York. Bovendien is er vóór de veiling een tentoonstelling van kavels, waar bezoekers niet alleen het te koop aangeboden item zorgvuldig kunnen bekijken, maar ook plezier kunnen hebben bij het bewonderen van de schoonheid ervan.

Maar als we het hebben over de verkoop van unieke diamanten, dan moeten we natuurlijk de beroemdste, zeldzame en duurste diamant ter wereld in gedachten houden, met de naam “Pink Count”, met een gewicht van 24,78 karaat. Het werd in 2010 bij Sotheby's in Genève verkocht voor $ 46.000.000. Momenteel is dit de hoogste prijs voor een diamant ter wereld. Ik moet toegeven dat dit werkelijk een uniek kavel was en dat er uiteraard een intense strijd om werd gevoerd. Uiteindelijk werd de steen verworven door het sieradenhuis van Laurens Graf, waardoor de steen een eigen naam kreeg "Roze telling".

Informatie opmerking: Roze diamanten vormen slechts 2 procent van de diamanten in de wereld. Als ideaal beschouwd roze veroorzaakt door het feit dat het tijdens zijn verblijf in de ingewanden van de aarde gedurende miljoenen jaren, licht absorbeerde op een unieke, weinig onderzochte manier. De collectie van Lawrence Graf bevat veel dure en zeldzame items; hij bezit bijvoorbeeld de diamanten hangers van Marie de Medici. Maar niettemin werd de Roze Graaf het hoogtepunt van zijn verzameling: “Dit is de meest verbazingwekkende steen die ik in de hele geschiedenis van mijn verzamelen heb weten te verwerven. Ik ben blij dat hij nu bij mij is." .

Sonya Bekerman vervolgt: -Ook, grote belangstelling diamant genoemd Bo Sancy, onlangs ter veiling aangeboden bij Sotheby's in Genève, en verkocht voor $ 9.570.000. Deze steen wordt beschouwd als een van de historisch meest belangrijke diamanten die ooit op een veiling zijn aangeboden. Het is opmerkelijk omdat het 400 jaar lang toebehoorde aan de koninklijke en prinselijke families. Het was bijvoorbeeld eigendom van de koningin van Frankrijk Marie de Medici, Georg Friedrich van Hohenzollern, prins van Pruisen, achterkleinzoon van Willem II, laatste keizer Duitsland.

Achtergrondinformatie: Het is bekend dat de Bo Sancy Diamond wordt gemaakt van een diamant die werd gewonnen in de mijnen nabij de oude stad Golconda, in het zuidoosten van India. “Beau Sancy” werd voor het eerst gekocht door de diplomaat en financier Nicolas de Arley, Seigneur de Sancy, in Constantinopel, rond het midden van de 16e eeuw. In 1604 kocht Hendrik IV de diamant en schonk deze aan zijn vrouw Marie de Medici. “Beau Sancy” werd geplaatst in de kroon die Marie de Medici sierde bij haar kroning in 1610. In 1702 verkocht Frederik I, nadat hij de eerste gekroonde koning van Pruisen was geworden, alle sieraden die hij erfde om de Beau Sancy te verwerven. Deze beroemde steen had een bijzondere symbolische waarde voor de koning en werd gekozen als belangrijkste versiering van de nieuwe koninklijke kroon. “Bo Sancy” was de grootste kostbare steen in de collectie van het Koninklijk Huis van Pruisen, werd geërfd en bleef vele jaren in deze familie. Traditioneel sierde deze steen de bruidsoutfit van elke nieuwe Pruisische prins. De afgelopen 50 jaar is de Beau Sancy-diamant slechts vier keer aan het publiek getoond. Naar verluidt was het veilinghuis aanvankelijk van plan om tussen de $ 2.000.000 en $ 4.000.000 op te halen voor de steen. Vijf bieders streden om de steen. Uiteindelijk werd de diamant verkocht voor tweemaal de oorspronkelijke prijs: $9.570.000. De naam van de nieuwe eigenaar is niet bekendgemaakt. We weten alleen dat de diamant telefonisch is gekocht.

-Welke historische items, of ‘dingen met geschiedenis’, zijn de afgelopen jaren bij Sotheby’s geveild?

Ik zal een paar van de meest interessante en memorabele voor mij noemen. Misschien zijn dit: de sieraden van de hertogin van Windsor, de koektrommels van Andy Warhol en een verzameling items van Jacqueline Kennedy Onassis. Dergelijke collecties zijn voor mij erg interessant omdat ze persoonlijk van aard zijn en ons in staat stellen de sluier van het privéleven van hun voormalige eigenaren op te lichten. Ze praten over de gewoonten en smaak van hun eigenaren en onthullen onbekende kanten van karakter beroemde mensen. Dergelijke collecties maken deel uit van de geschiedenis, omdat hun eigenaren historische figuren of wereldberoemdheden zijn, en hun smaak en voorkeuren worden gewaardeerd door verzamelaars over de hele wereld.

Informatie: De Amerikaanse Wallis Simpson, getrouwd met de hertogin van Windsor, ontving prachtige geschenken van haar echtgenoot, de voormalige Engelse koning Edward VIII. Bovendien bestelden de hertog en hertogin sieraden bij de beste juweliershuizen, en veel ervan werden gemaakt volgens schetsen van Wallis zelf. Op de veiling van Sotheby's werden twintig items uit de sieradencollectie van de hertogin van Windsor verkocht.

Laten we er een paar noemen:

Recordhouder onder de ter veiling aangeboden juwelen Het hoogtepunt was een armband in de vorm van een panter gemaakt van onyx en diamanten met groene smaragdgroene ogen, gemaakt door de ontwerpster van sieradenhuis Cartier Jeanne Toussaint. De oorspronkelijke prijs werd bijna verdrievoudigd en als gevolg daarvan werd het voor meer dan 4,5 miljoen pond verkocht. Deskundigen merken op dat dit niet alleen een recordprijs is voor een armband die ooit op een veiling is verkocht, maar ook een record voor Cartier-sieraden.

Een van de favoriete stukken van de hertogin, een armband met negen Latijnse kruisbedels, werd verkocht voor £601.200, terwijl de oorspronkelijke schatting tussen £350.000 en £450.000 lag. Hangers gemaakt in de vorm van een Latijns kruis zijn versierd met edelstenen. Elk van hen symboliseert belangrijke gebeurtenis in het gezinsleven.

Een met diamanten bezette hartbroche ter ere van de twintigste verjaardag van het huwelijk van de hertog en hertogin werd verkocht voor £ 205.000.

Wat was naar uw mening het meest ongewone kavel dat bij Sotheby's werd geveild?

– Nog niet zo lang geleden verkochten we de Vostok 3KA-2 ruimtecapsule voor $2.800.000. De veiling vond plaats in april 2011, op de 50ste verjaardag van de eerste bemande ruimtevlucht. De veiling werd een prachtig feest ter ere van Joeri Gagarin, de eerste kosmonaut ter wereld. De Vostok-capsule werd verkocht en staat nu te bezichtigen in een museum in Rusland.

Informatie opmerking: Ruimtecapsule "Vostok 3KA-2". Een paar weken voor de vlucht van Gagarin vlogen de mannequin “Ivan Ivanovich” en de hond Zvezdochka in deze kleine bol de ruimte in. Het is interessant dat de mannequin Ivan Ivanovitsj zorgen baarde onder de Siberische boeren die een capsule ontdekten die vanuit de lucht in een veld vloog. Ze besloten dat het een man was en schoten hem te hulp. Maar hij had geen hulp nodig, en de hond Zvezdochka ook niet, ze was in uitstekende conditie en keerde veilig terug naar huis. Na deze succesvolle test werd een identiek vaartuig de ruimte in gelanceerd met de eerste persoon aan boord.

– Vertel ons alstublieft: verschijnen er dingen die toebehoorden aan vertegenwoordigers van de Russische aristocratie op veilingen van Sotheby’s?

Ja, we hebben echt zulke veel. Ze hebben in de eerste plaats historische waarde en zijn altijd van groot belang voor verzamelaars.

Onder deze werkelijk unieke kavels bevindt zich er één die in april 2011 op onze veiling werd tentoongesteld kleine collectie dingen: twee paar ski's en een paar schoenen uit 1910 die toebehoorden aan Tsarevitsj Alexei Nikolajevitsj Romanov. Tserevich Alexey was een grote fan van skiën en ooit benaderde de Moskouse Ski Club hem met het verzoek om de officiële beschermheer van hun organisatie te worden.

In 2009 werden meer traditionele, maar daarom niet minder interessante kavels verkocht. Ten eerste was het een zeldzaam miniatuurportret van tsaar Peter de Grote in een met diamanten ingelegde lijst. Het portret was van een familie in Arizona die het belang en de waarde van het werk pas besefte toen ze het aan mijn collega lieten zien.

Dit is een werkelijk uniek historisch overblijfsel; in de 18e eeuw werden dergelijke portretten als onderscheiding uitgereikt. Het is nu uiterst zeldzaam en we denken dat er nog maar zes over zijn in de hele wereld.

De medewerkers van Sotheby's gingen ervan uit dat het portret tussen de $80.000 en $120.000 verkocht zou worden, maar de realiteit overtrof alle verwachtingen: het werd gekocht voor $1.314.500.

Nog niet zo lang geleden werd een unieke en voorheen onbekende verzameling persoonlijke bezittingen van het Russische keizerlijke huis tentoongesteld, waaronder de bezittingen van Hare Keizerlijke Majesteit Maria Pavlovna Romanova en groothertog Vladimir Alexandrovitsj, de zoon van keizer Alexander II. Dit was een van de grootste ‘Russische collecties’ in de geschiedenis van de veiling van Sotheby’s in Londen, die op de veiling zeker enorme belangstelling en enthousiasme wekte. De verkoopprijs bedroeg $ 11.658.920.

Het meest interessante kavel was een zilveren sigarettenkoker met een portret van keizer Alexander II, door Feberge. Er werd wanhopig geboden op dit item en het kostte 612.250 pond, wat twaalf keer de geschatte waarde was en een recordprijs werd voor sigarettenkokers van Feberge.

-Wat was het meest verbazingwekkende en merkwaardige tijdens je jarenlange werk bij Sotheby’s?

– Een van de meest verbazingwekkende kavels die ik ooit ben tegengekomen tijdens mijn vijftienjarige carrière bij Sotheby's, werd in 2010 verkocht. Dit is een stukje papier met de tekst van het nummer ‘One Day in the Life’, geschreven door John Lennon. Dit stukje papier werd verkocht voor $1.200.000, een geweldig resultaat voor ons allemaal Beatlesfans.

-Vertel ons alstublieft over de nieuwste kavels Russische of Oekraïense schilderijen?

Een van de meest indrukwekkende recente records werd gevestigd door Natalia Sergejevna Goncharova's 'A Street in Moskou', dat Sotheby's in november 2011 in New York verkocht voor $ 6.354.500, meer dan vier keer de schatting. Dit is de hoogste prijs voor een verkoop van een Russisch kunstschilderij bij Sotheby's wereldwijd.

Ik zou willen opmerken dat Goncharova een van de meest revolutionaire en uitmuntende kunstenaars van haar generatie is. Tegenwoordig is haar werk het meest verzamelobject onder vrouwelijke kunstenaars. Het schilderij 'Straat in Moskou' is ook interessant omdat de meeste schilderijen van Goncharova uit het begin van de 20e eeuw zijn gewijd aan het leven van de Russische boeren, terwijl 'Straat in Moskou' over het stadsleven gaat.

Een grote en onvergetelijke gebeurtenis enkele jaren geleden was ook de verkoop van het unieke schilderij van Vasily Vereshchagin “Parelmoskee in Delhi” (1876-1879). Dit schilderij was het topstuk op Sotheby's 2010 gewijd aan creativiteit Russische kunstenaars uit de 19e-20e eeuw. Het kostte ruim 3 miljoen dollar.

"Parelmoskee in Delhi" is heel erg geweldig werk, 4X5 meter, maar dit is natuurlijk niet het belangrijkste. Naar mijn mening kan dit schilderij als ware artistieke perfectie worden beschouwd. Daarin onthulde Vereshchagin zijn veelzijdigheid en demonstreerde hij volledig zijn hoge en volwassen vaardigheden. Alles eraan verbaast ons - van de prachtig weergegeven details tot de verbazingwekkende lichttransmissie - het lijkt van binnenuit te gloeien. Ik geloof dat dit een van de meest opmerkelijke en waardevolle werken van Vereshchagin is, die in meer dan honderd jaar op de veiling is aangeboden.

EN Informatienota: “Parelmoskee in Delhi” werd voor de tweede keer geveild. De eerste keer dat het door Vereshchagin zelf ter veiling werd gebracht, was in 1891. En het werd verkocht voor $2100, waarna het 120 jaar lang niet aan het grote publiek werd tentoongesteld.

Als we het over Oekraïne hebben, dan heeft dit land natuurlijk een lange en rijke geschiedenis cultureel erfgoed, en onze verkopen omvatten vaak items van grote kunstenaars die in Oekraïne zijn geboren of tot de Oekraïense school behoren. Maar de meest memorabele collectie van de afgelopen jaren was een verzameling van 86 schilderijen gemaakt door een groep kunstenaars van de Society of Independent Artists, of Odessa Parisians, zoals ze soms worden genoemd. Dit kavel hebben wij in 2010 in New York verkocht. De collectie werd samengesteld door Yakov Peremen, een centrale figuur in de kunstwereld van Odessa aan het begin van de 20e eeuw. Al vele jaren Deze collectie werd als verloren beschouwd, we hebben hem gevonden en ter veiling aangeboden. Vóór de verkoop exposeerden we de schilderijen in het Museum voor Schone Kunsten in Kiev, dat ik altijd bezoek als ik naar deze stad kom. De reactie was gewoon geweldig, mensen waren geschokt door wat ze zagen.

Op een veiling werd de collectie verkocht voor bijna $ 2 miljoen en is momenteel op wereldtournee, waar de publieke aandacht wordt gevestigd op een zeer interessante en voorheen weinig bekende richting van de Oekraïense schilderkunst.

Sotheby's werd het eerste internationale veilinghuis dat een collectie gewijd aan Oekraïense kunst uit de 20e eeuw verkocht.

-Ik ben van mening dat de meest interessante kavels op veilingen de kavels zijn die voor het eerst op de markt verschijnen en nog niet eerder aan het grote publiek zijn gepresenteerd. Dergelijke verkopen stellen mensen in staat nieuwe of vergeten namen“Wat naar mijn mening het allerbelangrijkste is voor zowel de kunst als de geschiedenis”, aldus Sonya Bekkerman tot slot.

Wij danken Sonya Bekkerman voor een prachtig en zeer interessant verhaal.

Het interview werd speciaal voor Elegant New York afgenomen door Tatyana Borodina.

Lees ook over veilingen in New York: ; ;

Sotheby's is een van de oudste veilinghuizen, die samen met Christie's 90% van de antiek- en kunstverkoopmarkt ter wereld in beslag neemt. Opgericht in 1744 in Londen door boekhandelaar Samuel Baker als een privéclub voor aristocraten.

Gedurende zijn meer dan 250-jarige geschiedenis heeft Sotheby's de kunst van het veilen tot in de perfectie aangescherpt en het proces voortdurend gemoderniseerd. Moderne innovaties, zoals het uitzenden van veilingen en het online accepteren van biedingen, maken het mogelijk om overal ter wereld aan veilingen deel te nemen.

Historische feiten geven aan dat veilingen (van het Latijnse auccio – verkoop op een openbare veiling) al in de 5e eeuw voor Christus bestonden. e. in het oude Babylon en het oude Rome.

Met de val van het Romeinse rijk werden veilingen gesloten en verschenen ze pas in de 13e eeuw in Frankrijk. De opkomst van veilingen moderne soort geassocieerd met Nederland, waar de eerste boeken veiling in Europa. De geschiedenis van veilinghuis Sotheby's begint op 11 maart 1744, toen veilinghuis Baker's werd geopend. Sotheby's werd opgericht door boekhandelaar Samuel Baker, die in 1744 in Londen zijn eerste veiling hield en de eerste boekencatalogus tegen een vaste prijs publiceerde. In 1754 opende Baker een permanente veilingzaal.

In 1778 ging het bedrijf over naar Baker's neef John Sotheby, wiens erfgenamen het bedrijf meer dan 80 jaar leidden. Vanaf dit jaar werd het bedrijf bekend als Sotheby’s. Gedurende deze periode breidde het bedrijf zijn activiteiten uit naar de verkoop van gravures, munten, medailles en ander antiek, maar de hoofdactiviteit bleef de boekhandel.

In de 19e eeuw vestigde Sotheby's zich als 's werelds grootste veiling van zeldzame boeken. Zijn veilingen omvatten de rijkste bibliotheken, inclusief die van prominente historische figuren: de bibliotheken van de hertogen van York en Buckingham, de bibliotheek van Napoleon, die hij meenam naar St. Helena, de collectie boeken van Charles Maurice de Talleyrand en vele anderen. In 1909 werden parlementslid Montague Barlow, evenals ondernemers Felix Warr en Geoffrey Hobson, de eigenaren van Sotheby's. Tijdens deze periode begon Sotheby's niet alleen boeken, maar ook schilderijen te verkopen.

Uitbreiding van prioriteiten

Na de Eerste Wereldoorlog begon de nieuwe directie van Sotheby's met de verkoop van objecten beeldende kunst, schilderijen van oude meesters. Geleidelijk aan begonnen de veilingen van Sotheby's grootschalige te worden culturele evenementen, wat niet alleen werd vergemakkelijkt door het kwaliteitsniveau van de aangeboden kavels en de elitelijst van klanten, maar ook door de locatie van de veilingen.

In 1917 verhuisde het bedrijf van Wellington Street naar 34/35 New Bond, in het centrum van Londen. Dit gebouw huisvestte ooit de werkplaats van Monsieur Gustave Doré. Bij de ingang van de nieuwe residentie van het bedrijf werd een zwarte basaltfiguur van de Egyptische godin Sekhmet (godin met het hoofd van een leeuwin) geïnstalleerd, die een soort embleem van de veiling werd.

In 1936 werd de functie van directeur van Sotheby's overgenomen door Peter Wilson, met wie het helderste tijdperk in de geschiedenis van de veiling wordt geassocieerd. Vóór zijn concurrenten was hij de eerste die de vooruitzichten van de buitenlandse kunstmarkt op prijs stelde. Zijn prestatie was de triomfantelijke verkoop van werken van de impressionisten en hedendaagse kunstenaars. Voor het eerst was het mogelijk om de aandacht van klanten te vestigen op de kunst van de moderne tijd en de werken van deze meesters in dure kavels te veranderen.

Het was toen, in de tweede helft van de jaren veertig, dat de winsten van het bedrijf aanzienlijk toenamen, bepaald door de stabiliteit van de naoorlogse economie. Van 1946 tot het einde van de jaren vijftig steeg de omzet van 1,5 naar 6 miljoen pond sterling. De intrede van het bedrijf op het internationale toneel was de oprichting van de Sotheby's-vestiging in New York in 1955.

Een belangrijk succes en een opmerkelijke mijlpaal in de geschiedenis van Sotheby's was de verkoop in 1958 van de collectie van de impressionist Jacob Goldschmidt (een grote Duitse bankier die in de jaren dertig naar de Verenigde Staten emigreerde). Voor het eerst werden in Londen schilderijen verkocht die door een verkoper uit het buitenland waren gestuurd. De zeven tentoongestelde schilderijen waren in slechts 21 minuten uitverkocht. De omzet bedroeg 781 duizend pond sterling - een recordbedrag voor de schilderverkoop in die tijd. De handel in kunstwerken is nu een big business geworden met zijn eigen specifieke kenmerken en intrigerende verrassingen, en nieuws over internationale veilingen haalde de voorpagina's van mondiale publicaties.

Amerika veroveren

Wilsons onvermoeibare energie droeg bij aan de snelle internationale ontwikkeling van Sotheby's. Hij creëerde een groot netwerk van vestigingen over de hele wereld, dat zich tot op de dag van vandaag nog steeds uitbreidt. In die jaren werden vestigingen geopend in Parijs, Los Angeles, Zürich, Toronto, Melbourne, München, Edinburgh, Johannesburg, Houston, Florence.

In New York nam Sotheby's in 1964 het grootste Amerikaanse antiekbedrijf, Park-Burnet, over en na een succesvolle fusie van bedrijven slaagden ze erin een aantal verbluffende verkopen te realiseren die de geschiedenis van de antiekhandel ingingen en een nieuw niveau bepaalden. prijzen voor schilderijen. De ontwikkeling van het bedrijfsleven in de VS hield niet alleen verband met mondiale ambities, maar ook met het feit dat de belastingen op de verkoop van antieke schilderijen in dit land veel lager zijn dan in Engeland.

Echter begin jaren 80. Sotheby's ging bijna failliet en werd zelf het doelwit van een overname door tapijtfabrikanten uit Brooklyn, en in 1983 werd een meerderheidsbelang gekocht door de Amerikaan Alfred Taubman, eigenaar van de internationale keten van supermalls Taubman Centers. Onder zijn leiding begon de omzet van het bedrijf in de jaren 80 te groeien en vertoonde de handel regelmatig een positieve prijsdynamiek.

In 1985-1986 ruim 80 kunstwerken werden verkocht voor ruim een ​​miljoen dollar. Geen enkel veilingbedrijf ter wereld had zulke resultaten. In 1987 bedroeg de winstgroei van Sotheby 85% van het voorgaande jaar, en de omzet overschreed voor het eerst een miljard dollar. De sensaties van 1990 waren de verkoop van de Greta Garbo-collectie ($ 20,9 miljoen), John Constable's landschap "The Dam" (10,78 miljoen pond sterling) en het 13e-eeuwse manuscript "Bestiary of the Duke of Northumberland" (2,97 miljoen pond sterling). De omzet van Sotheby's bedroeg in 1990 al $2,4 miljard.

De economische crisis als gevolg van de Golfoorlog had aanzienlijke gevolgen voor het mondiale bedrijfsleven, inclusief de veilingactiviteiten. Sinds eind 1991 begon de jaaromzet van Sotheby's te dalen. Het prijsniveau voor hedendaagse kunst en werken van de impressionisten. Sinds 1993 is de markt echter gestabiliseerd. In 2000 nam Taubman ontslag als hoofd van Sotheby's en werd hij vervangen door William Ruprecht, die voorheen directeur was van de Amerikaanse afdeling. Hij is nog steeds de president en CEO van Sotheby's.

Het hoofdkantoor van Sotheby's is gevestigd in New York en Londen. Begin 2000 beiden breidden hun gebieden uit. Naast het huis aan New Bond Street stond er een kantoor in Kingston, een historische buitenwijk van Londen. Het Amerikaanse hoofdkantoor aan York Avenue werd gerenoveerd en groeide met zes verdiepingen. Voor een bedrag van $ 130 miljoen werd een luxueuze galerij gebouwd die door de pers werd geprezen als een van de belangrijkste tentoonstellingshallen in New York.

Russisch spoor

Een opvallende mijlpaal in de geschiedenis van Sotheby's was de oprichting van de Russische vestiging. De commerciële belangstelling voor Russische kunst op de westerse markt nam halverwege de jaren zeventig toe. In 1974 besloot Sotheby's om de eerste veiling van Russische kunst uit de Diaghilev-kring in New York te houden. Sinds 1984 werden er regelmatig veilingen georganiseerd.

Het hoogtepunt van de commerciële belangstelling voor Russische kunst vond plaats in 1989. De resultaten waren verbluffend. De zaken gingen, vergeleken met de vanafprijs, met een enorme marge weg. Het gevolg van deze veilingen was een ware bloei in de Russische avant-garde. Tegelijkertijd stegen de prijzen voor schilderijen van Russische realisten uit de 19e eeuw en schilders uit de ‘World of Art’ sensationeel, vertienvoudigd.

De hoogtijdagen van deze veilingen worden geassocieerd met de namen van briljante kenners van Russische kunst en Sotheby's-experts - John Stewart en Ivan Samarin, evenals een specialist in de Oost-Europese markt Peter Batkin. Zij waren het die tot 1996 het niveau en de kwaliteit van de Russische veilingen bepaalden. Trouwens, Sotheby's werd het eerste internationale veilinghuis dat een collectie verkocht gewijd aan Oekraïense kunst uit de 20e eeuw. Het meest opvallend was de verzameling van 86 schilderijen gemaakt door een groep kunstenaars van de Society of Independent Artists, of Odessa Parisians, zoals ze soms worden genoemd.

De collectie werd samengesteld door Yakov Peremen, een centrale figuur in de kunstwereld van Odessa aan het begin van de 20e eeuw. Op een veiling in New York in 2010 werd de collectie verkocht voor bijna $ 2 miljoen en is momenteel op wereldtournee. De handel in oude Russische kunst wordt als een veelbelovend gebied beschouwd, maar bedraagt ​​tot nu toe niet meer dan 1% van de totale omzet van het bedrijf.

De kanunniken van Sotheby

Sotheby's werkt volgens het Engelse veilingtype. Een Engelse (of oplopende) veiling is gebaseerd op het instellen van een minimumprijs voor verder bieden, waarbij de prijs geleidelijk stijgt en het item naar de hoogste bieder gaat.

Het tweede type veiling – Nederlands of top-down – begint met een zeer hoge prijs en wordt uitgevoerd met zijn geleidelijke afname. Het artikel of product gaat naar degene die als eerste de verlaagde prijs heeft ‘onderschept’. Met BidNow kunnen klanten alle veilingen van Sotheby's volgen en overal in realtime online bieden bol. Alle veilingen van Sotheby's zijn gratis en voor iedereen toegankelijk, en het is niet nodig om aan de veiling deel te nemen; u kunt gewoon toeschouwer zijn.

De meeste veilingen worden overdag gehouden, sommige 's avonds, en er is een kaartje voor nodig. Een week voor aanvang van de veiling worden de kavels tentoongesteld in de hallen van het veilinghuis. Ze zijn ook te zien in de catalogus, die ongeveer een maand vóór het evenement verschijnt. Eén van de bepalende factoren voor een succesvolle veiling is de voorlopige beoordeling van de voorgestelde werken. Naast mode, de plaats van de auteur in de kunstgeschiedenis, het genre, de techniek, de zeldzaamheid en het behoud van het werk, wordt de prijs ervan beïnvloed door de zogenaamde herkomst van het schilderij (van de Engelse herkomst - oorsprong, bron).

Dit is een soort ‘biografie’ van het werk: auteur, datum, in welke collecties het zich bevond, op welke tentoonstellingen het werd tentoongesteld. Een interessante herkomst kan het prijsniveau van de veiling aanzienlijk verhogen. Om aan de veiling deel te nemen, moeten degenen die een aankoop willen doen zich registreren en een token ontvangen. Indien de opdrachtgever niet aanwezig kan zijn tijdens de veiling, doet hij telefonisch een aankoop of laat hij vooraf een schriftelijke aanvraag achter, waarin hij de maximale prijs aangeeft die hij bereid is te betalen voor een bepaald kavel.

De succesvolle koper moet er rekening mee houden dat de hamerprijs lager is dan de werkelijke aankoopprijs: er zal een commissie aan de veiling moeten worden betaald, evenals verschillende belastingen die van toepassing zijn in het land waar de veiling plaatsvindt. Sotheby's commissies voor een lange tijd werden alleen aan de verkoper in rekening gebracht, maar nu betaalt de koper ook voor veilingdiensten. Ze bedragen 12-25%, afhankelijk van de veilingprijs van het kavel - hoe hoger deze is, hoe lager het percentage.

Sotheby's gegevens

Sinds 1988 bieden veilingen van Sotheby's toegang tot de resultaten van hun veilingen. Het feit dat hun activiteiten algemeen bekend werden, verhoogde niet alleen hun geloofwaardigheid onder verzamelaars over de hele wereld, maar maakte het ook mogelijk om van elke veiling een groots evenement te maken waarbij de meest uitgenodigde mensen werden uitgenodigd. bekende persoonlijkheden uit alle landen van de wereld.

Dit maakte het mogelijk om de marktomstandigheden te beïnvloeden en trends in de kunstwereld te dicteren. Niets toont immers meer de waarde van een baan dan het bedrag dat ervoor wordt betaald. Zo was het duurste schilderij Pablo Picasso’s “Jongen met een blauwe pijp” (1905), $104,2 miljoen, verkocht in 2004. Het duurste beeldhouwwerk was “The Walking Man” van Alberto Giacometti (1961), verkocht in 2010 voor $103,7 miljoen. En de duurste edelsteen was de 24,78-karaats roze diamant ‘Pink Count’, die in 2010 werd verkocht voor $ 46,2 miljoen.

Naast prijsrecords worden er enorm veel bijzondere en exclusieve kavels verkocht. Bijvoorbeeld de Vostok 3KA-2 ruimtecapsule, die voor 2,8 miljoen dollar onder de hamer ging. Deze veiling vond plaats in april 2011, op de dag van de 50e verjaardag van de eerste menselijke vlucht naar de ruimte. De Vostok-capsule is nu te zien in een Russisch museum.

Een ander voorbeeld is een vel papier met de woorden van het nummer ‘One Day in the Life’, handgeschreven door John Lennon, dat in 2010 werd verkocht voor $ 1,2 miljoen. Nadat het veilinghuis de grootste speler op de kunstmarkt was geworden, liet het veilinghuis zijn traditie niet varen zakelijke, handelsboekzeldzaamheden. Het duurste boek werd in 1983 voor 12,4 miljoen dollar verkocht. Dit is het evangelie van Hendrik de Leeuw, de 12e-eeuwse monarch van de Welf-dynastie, hertog van Saksen en Beieren.

Sotheby's van de 21e eeuw

Momenteel beschikt het veilinghuis over een uitgebreid netwerk van vestigingen (90 vestigingen in 40 landen over de hele wereld) en organiseert het jaarlijks 250 veilingen in meer dan 70 gebieden (werken van beeldende en decoratieve kunsten, boeken, manuscripten, prenten, keramiek, sieraden, meubels, muziekinstrumenten, foto's, horloges, wijn, enz.).

Sotheby's houdt veilingen in tien hallen: Londen, New York, Parijs, Milaan, Genève, Amsterdam, Zürich, Toronto, Hong Kong en Doha (Qatar). Jaarlijks worden ruim 250.000 kavels ter veiling aangeboden. Sotheby's houdt niet alleen veilingen, maar doet ook privétransacties met antiekverzamelaars en musea.

Daarnaast is Sotheby's betrokken bij vastgoedtaxaties (waarvan de resultaten worden erkend door de belastingdienst en verzekeringsmaatschappijen in het land van de klant), de verkoop van luxe onroerend goed over de hele wereld, en ondersteunt het ook de activiteiten van het Art Institute. Sotheby's Institute of Art leidt studenten op in Europa, de VS en Hong Kong. Hier leiden ze toekomstige kunstcritici, tentoonstellingscuratoren, kunsthandelaren op - specialisten in kunst en kunst decoratieve kunsten West en Oost. Het instituut verzorgt ook geavanceerde trainingen voor gevestigde professionals.